Свет

ЕМА за неколку недели ќе го одобри лекот на „Фајзер“ против ковид-19

ЕМА исто така објасни како лекот треба да се развива и проучува за употреба кај деца

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја започна евалуацијата на оралниот антивирусен лек Пакловид на „Фајзер“, а условното одобрување и ставање во промет на лекот би можело да се забрза за неколку недели, соопштија од централата на ЕМА, пишува „Танјуг“.

Лекот се користи за третман на благи до умерени симптоми на коронавирусот кај возрасни и адолесценти ( на возраст од 12 години и постари со тежина од најмалку 40 кг), кои се изложени на висок ризик од прогресија на тежок облик на ковид-19.

Од ЕМА информираат дека веќе почнале да ги разгледуваат податоците од лабораториските и клиничките студии, како и резултатите од истражувањето за употреба на лекот Паклоовид кај нехоспитализирани и невакцинирани пациенти со ковид-19.

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

gogoanime pro GoGoAnime Redo of Healer

goanime pe That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

Death Note (Dub) Episode 28

watch anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

free anime My Hero Academia Season 3 (Dub)

tải go88