July 26, 2021 03:00
Свет

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања од ретка појава на згрутчување на крвта, изјави денеска шефот на работната група на ЕМА за коронавирусот, Марко Кавалери.

Тој за италијанскиот весник „Стампа“ рече дека позицијата на ЕМА е сепак дека во контекст на пандемија, придобивките од вакцината се поголеми од можните ризици кај сите возрасни групи, пренесува „Ројтерс“.

Кавалиери изјави дека, со оглед на тоа дека епидемијата се намалува и младите се помалку изложени на ризици поврзани со вирусот, ЕМА смета дека би било подобро за нив да користат вакцини засновани на технологија mRNA, како што се оние на „Модерна“ и „Фајзер“.

Препораката важи и за постари од 60 години.

Кавалери потсети дека Франција и Германија одлучија да ја избегнат Астразенека за лица постари од 60 години.

https://gogoanime.be gogoanime 9. Shin Tennis no Ouji-sama: Hyoutei vs. Rikkai - Game of Future (https://gogoanime.be/m/NnvA) Episode 2

Watch anime online for free at AnimeDao animedao tower of god. Youkai Watch Movie 6: Youkai Gakuen Y - Neko wa Hero ni Nareru ka (https://animedao.nl/m/mxjq) Episode Full

Watch anime online for free at 4Anime 4anime my hero academia. Shokugeki no Souma OVA (https://4anime.biz/m/zyDp) Episode 2

KissAnime Liveinternet: https://www.liveinternet.ru/users/kissanimemx/blog#post484576870