February 24, 2019 04:50
Свет

Ел Чапо ги шпионирал соработниците со софтвер вграден во телефоните

Кристиjан Родригес, технички експерт кој работел за мексиканскиот нарко бос, Ел Чапо, изјави на судење дека водичот на картелот бил толку опседнат со шпионажа на соработниците што наредил да им биде вграден софтвер во мобилните телефони, за да ги следи нивните текстуални пораки и разговори, што подоцна ги искористило ФБИ.

„Ројтерс“ пренесе дека Родригес кој е клучен сведок во обвинувањата во процесот против Ел Чапо, работел за него од 2008 до 2012 година, кога нарко картелот воспоставил систем за сигурна комуникација.

Родригес рекол дека од Ел Чапо добил барање за инсталирање на шпионски софтвер на околу 50 специјални телефони, кои лидерот на криминалната организација сакал да ги надгледува.

Со помош на тој софтвер, Ел Чапо можел да следи повици и текстуални пораки на корисниците на тие телефони, па дури и да вклучува микрофон и да снима во било кој момент, без корисникот да биде свесен за тоа.

Шеесет и едногодишниот нарко бос во 2017 година беше испорачан во САД од Мексико за да се соочи со обвинувањата за криумчарење на кокаин, хероин и други дроги на американска територија.

Related posts

Германија му наложи на Фејсбук да го намали собирањето на лични податоци

Ivona

Петмина вработени во италијански хотел групно силувале 50-годишна Британка

Igor

Истанбул е дом на најголемиот број на бегалци од Сирија

Ivona