September 24, 2021 08:56
Магазин

Елтон Џон го осуди Дабејби за коментари што поттикнуваат стигма против ХИВ

Британската музичката ѕвезда Елтон Џон го осуди американскиот рапер Дабејби за коментарите што ги даде за носителите на ХИВ во текот на концерт.

Британскиот музичар тврди дека ваквите изјави подгреваат стигма и дискриминација.

Дабејби предизвика лавина критики за тоа што ѝ рече на публиката на викенд-концерт во Мајами да запалат светло на мобилниот телефон. „Ова не важи за оние кои се ХИВ-позитивни, или оние кои имаат смртоносни сексуално-преносливи болести од кои ќе умрете за две или три недели,  и геј мажите кои вршат сексуални акти на паркинзи!“

Раперот оттогаш се извини.

Елтон Џон се огласи Твитер со остра реакција: „Бевме шокирани кога читавме за дезинформациите за ХИВ и хомофобичните изјави дадени на неодамнешното шоу на DaBaby“.

„Ова ја поттикнува стигмата и дискриминацијата и е спротивно од она што му е потребно на нашиот свет за борба против сидата“, твитна Џон, кој има своја добротворна фондација за ХИВ.

ANIMEFLIX: Cells at Work! CODE BLACK! (Dub) anime episode 13 online free at https://animeflix.nl animeflix dr stone

Watch SUPER HXEROS (Dub) Episode 12

AnimeDao: NekoparA (Dub) anime episode 12 online free at https://animedao.nl detective conan animedao

Website https://animeflv.uk: Watch Hayate the Combat Butler!! (Dub) animeflv Episode 25 anime to watch

Debate: https://www.debate.org/kissanimemx/

Hypothes: https://hypothes.is/users/gogoanimelol