September 21, 2019 15:02
Спорт

Елмас дебитираше за Наполи во Серија А

Македонскиот фудбалски интернационалец Елиф Елмас доби шанса од клупата во 71 минута да заигра во Серија А за тимот на Наполи, на  гостувањето кај Фиорентина. Неговиот тим забележа победа од 4:3. Во натпревар со пресврти и вкупно седум постигнати голови, Елмаз кога ја доби шансата од стратегот Карло Анчелоти, иако веќе беше постигнат конечниот резултат, добро ја одработи укажаната доверба.

Фиорентина поведе со гол на Пулгар од пенал во деветата минута, а Наполи преку Мертенс во 38. минута го изедначи резултатот на 1-1. Пет минути подоцна Инсиње од пенал донесе прсврт од 2-1.

По седум минути игра во второто полувреме Миленковиќ изедначи на 2-2, но Каљехон во 56. минута го врати водството на Наполи, овој пат од 3-2. Во 65. минута убав гол на Боатенг од далечина за ново изедначување, но две минути подоцна по една одлична акција Инсиње погоди за 4-3.

Нови вести

Гвардиола во 2021 година заминува од „Итихад“, ќе го замени Артета

Igor

Македонец е прв кандидат да ја предводи женската фудбалска селекција на САД

Igor

Ливерпул му платил отштета од милион фунти на Манчестер сити

Igor