June 28, 2022 03:19
Свет

ЕК со повеќе од 20 милиони евра хуманитарна помош за Бангладеш и Мјанмар

Европската Комисија најави испорака на 22 милиони евра хуманитарна помош за Мјанмар и Бангладеш за помош на Рохингите и лицата погодени од конфликот, јави дописничката на МИА од Брисел.

Еврокомесарот за хуманитарна помош, Јанез Ленарчич, изјави дека “кризата со Рохингите постигна пропорции без преседан”.

-Постојана меѓународна солидарност е суштинска за да се одговори на хуманитарните потреби. Новиот пакет помош на ЕУ ја подвлекува нашата заложба за најранливите бегалци и заедниците домаќини во Бангладеш, како и за населението погодено од конфликтот во Мјанмар, рече тој.

Речиси еден милион бегалци Рохинги од Мјанмар се наоѓаат во Бангладеш, тие бегаат од репресијата и прогонот на мјанмарската власт.

Вкупно помошта за хуманитарни потреби во Бангладеш од ЕУ постигнува 41 милион евра, и над 27 милиони евра за Мјанмар откако хунтата се врати на власт.

Над 900 илјади Рохинги се наоѓаат во Бангладеш, каде има голем недостаток од основна нега за бегалците.

go88 có hợp pháp không download go88.club đánh bài online go88

sunwin link tải hướng dẫn tải sunwin cho iphone mã otp sunwin