January 16, 2019 00:59
Свет

Експлозија на танкер за нафта во Нигерија, најмалку 12 загинати

Најмалку 12 луѓе загинаа во експлозија на превртен танкер за нафта во Нигерија, соопшти полицијата.

Повредени се најмалку 22 лица и пренесени во болница со тешки изгореници.

Експлозијата се случила во момент кога десетици луѓе се собрале околу превртениот брод да исчистат нафта.

Локални медиуми јавуваат за најмалку 60 загинати.

– Полицијата извади само неколку тела, многумина се изгорени, изјави еден од сведоците. Според него, речиси и невозможно е некој да ја преживеал експлозијата.

Related posts

Москва го критикува НАТО за влошување на соработката

24news

Орбан в понеделник ќе одговори што ќе преземе по одлуката на ЕП

24info

Јункер вчудовиден од неспособноста на Тереза Меј

Valentina