January 28, 2022 23:27
Свет

Експлозија во Кабул на годишнината од терористичките напади на кулите близначки

Ракета експлодира пред американската амбасада во Авганистан неколку минути по полноќ во средата, на годишнината од нападот врз кулите близначки на 11 септември 2001 година. Официјалните лица во комплексот подоцна објавија дека нема повредени.

Неколку минути по полноќ, во Кабул можеше да се забележи чад и да се слушнат сирени. Во амбасадата, вработените ја слушнаа следната порака: „Експлозија предизвикана од ракета се случи на комплексот“.

Околу еден час подоцна беше дадена сеопфатната објава, без извештаи за повредени.

Авганистанските власти не дадоа коментар, ниту оние со мисијата на НАТО, која исто така е во близина.

Нападот е првиот голем напад во главниот град на Авганистан откако претседателот Доналд Трамп нагло ги прекина разговорите меѓу САД и Талибан во текот на викендот, пред очекуваниот договор за ставање крај на најдолгата војна на Америка.

Две талибански автомобил-бомби го потресоа Кабул минатата недела, при што загинаа неколку цивили и двајца членови на мисијата на НАТО. Трамп ја наведе смртта на еден американски војник во една од тие експлозии како причина за откажување на преговорите со талибанските водачи.

Засега е непознато дали разговорите меѓу САД и Талибанците ќе продолжат

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

anime streaming Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

watch anime GoGoAnime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

GoGoAnime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

watch anime free Tokyo Revengers (Dub)