August 15, 2022 18:37
Свет

Експлозии регистрирани во Киев, очевидци тврдат дека имало ракетни напади

Четири експлозии се регистрирани денеска утрото во украинскиот главен град Киев, при што е погоден станбен комплекс во близина на центарот на градот, предизвикувајќи пожар, јавија западни медиуми.

Експлозиите се случија околу 6:30 часот по локално време (03:30 GMT), половина час откако се огласија сирените за воздушен напад во главниот град.

Засега нема информации за жртви.

„Неколку експлозии се регистрирани денеска наутро во украинскиот главен град Киев, по што итните служби се распоредени во градската област Шевченко…Во две згради во тек е спасување и евакуација на жителите”, објави градоначалникот Виталиј Кличко на Телеграм.

Антон Херашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, напиша дека сведоци пријавиле ракетни напади.

tải sunwin

tải sunwin apk game sunwin sunwin.apk mới nhất

sunwin.apk mới nhất sunwin tải sunwin apk

sunwin.apk mới nhất tải sunwin apk tải sunwin

tải sunwin