October 19, 2021 04:20
Магазин

Езеро старо повеќе од 50.000 години стана розово

Езеро во Индија, старо повеќе од 50.000 години, стана розово, а експертите сè уште немаат објаснување зошто се случило тоа.

Езерото Лонар во државата Махараштра одеднаш ја смени бојата пред неколку дена на изненадување на луѓето што живеат во областа.

Експертите веруваат, наведува Си-ен-ен, дека причината може да биде зголемување на соленоста на водата, процентот на алги или комбинација на овие два фактора, како што се случило со Големото Солено Езеро во Јута или со езерото Хилиер во Австралија.

Гајанан Карат, локален геолог, во видеото објавено на „Твитер“ од туристичката организација „Махараштра“ рече дека тоа се случувало и претходно, но дека не било толку изразено.

„Изгледа езерото е црвено оваа година затоа што соленоста е зголемена“, рече тој додавајќи дека количината вода во езерото е намалена, соленоста е зголемена и тоа е причина за тие промени.

Карат спомена дека научниците го испитуваат присуството на црвени алги и дали тоа е причината за промена на бојата на водата.

Примероците беа испратени до неколку лаборатории, рече тој, и „откако ќе се проучи, само тогаш ќе можеме да кажеме со сигурност зошто водата во езерото стана црвена“.

Езерото, кое се наоѓа на 500 километри од Мумбај, беше формирано по падот на метеорит на Земјата пред речиси 50.000 години. Научниците од светот со години го истражуваат тоа, а со текот на времето стана популарна туристичка атракција.

Website https://animeflix.nl: Watch Out of Sight animeflix Episode Full my hero academia heroes rising animeflix

Watch In/Spectre Episode 12

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeFreak: Onmyoji - Hundred spirits kindergarten anime episode 10 online free at https://animefreak.ws my hero academia animefreak

Wikidot: http://www.wikidot.com/user:info/kissanimemx

Spoke: https://www.spoke.com/companies/animefreakws-60dc430b2cd3fa3dbb01a424