October 25, 2021 22:16
Свет

Една третина од Европејците чувствуваат зголемена анксиозност за време на пандемија

Пандемијата на Ковид -19 негативно влијае на менталното здравје на граѓаните низ Европа. Секој трет Европеец страда од зголемена анксиозност, покажува меѓународната студија на германската фармацевтска група Штада.

Причините кои 23 отсто од Европејците ги наведоа за анксиозност се загриженоста поради влијанието на пандемијата врз нивните финансии и бизнис, додека 42 процента од Европејците се плашат од заразување со вирусот.

Повеќе од половина Европејци (52 отсто) веруваат дека фактот што не можат да го видат своето семејство и пријателите е најстресниот од сите предизвици со кои се соочиле од почетокот на пандемијата.

За да се ослободат од стресот, 11 проценти од Европејците пробале онлајн курсеви по јога или медитација.

Други ефекти на пандемијата на коронавирусот се проблемите со спиењето кои ги имале 15 отсто од испитаниците.

Осаменоста, која е потенцијален предизвикувач и истовремено последица на проблеми со менталното здравје, погодува приближно еден од четворица Европејци. Во споредба со луѓето на возраст од 50 до 99 години (24 проценти), помладите Европејци (33 проценти) се чувствуваат поосамено.

GoGoAnime: Galaxy Fraulein Yuna Returns (Dub) anime episode 3 online free at https://gogoanime.be gogoanime attack on titan

Sekaiichi Hatsukoi OVA (https://animeflv.uk/m/AP44) Episode 1-a

Website https://4anime.biz: Watch Fate/stay night TV Reproduction 4anime Episode 2 persona 4 the animation season 2

Serendipity the Pink Dragon (Dub) (https://animeheaven.pro/m/7DDO) Episode MOVIE

Twitter: https://twitter.com/gogoanimebe

Instapaper: https://www.instapaper.com/p/9171493