August 18, 2019 21:46
Свет

Единаесет лица спасени откако се сруши зграда во Кина

Спасувачките служби извлекоа 11 преживеани лица од урнатините на зграда во кинескиот финансиски центар Шангај во четвртокот, а се верува дека уште толку се заглавени под нив.

Зградата во провинцијата Шангнинг во Шангај беше во фаза на реновирање кога се урна во доцните утрински часови, затрупувајќи околу 20 лица, соопштија пожарникарите.

Над 150 спасувачи се на местото на настанот, а до рано попладне тие успеаа да извадат 11 преживеани, додадоа пожарникарите.

Засега не се знае зошто зградата се срушила.

Нови вести

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Igor

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Igor

Гибралтар го отфрли барањето на САД за запленување на иранскиот танкер

Igor