September 24, 2021 07:52
Свет

Единаесет жртви во поплавите во Белгија, во Германина над илјада се водат како исчезнати

Бројот на жртви од поплавите во јужниот дел на Белгија, најголеми во последните 20 години, се искачи на 11 лица, јавија белгиските медиуми.

„Властите ја потврдија смртта на 11 лица, а се смета дека тројца спасувачи чиј брод се превртел во каллив поток”, соопшти телевизискиот канал РТБФ. Спасувачките екипи користат моторни чамци и хеликоптери за да ги евакуираат луѓето.

Во меѓувреме, властите во областа Ахрвејлер во западната германска покраина Рајнска област-Пфалц соопштија дека немаат информации за повеќе од илјада луѓе.

„Во моментов претпоставуваме дека има околу 1.300 исчезнати лица. Само во областа на окружниот град Бад Ноенахр-Ахрвајлер, од утрово имало околу илјада повици, а операциите за спасување продолжуваат”, се вели во соопштението на службата.

Во Германија досега се потврдени најмалку 59 жртви.

Илјадници луѓе во Холандија се повикани да ги напуштат своите домови за да избегнат поплави поради надојдени реки.

Неколку градови и села покрај реката Маас во провинцијата Лимбург ги советуваа луѓето синоќа да побараат засолниште, барем до попладне, поради големата опасност нивните домови да бидат поплавени во наредните часови. з

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

ANIMEFLIX: .hack//Liminality (Dub) anime episode 4 online free at https://animeflix.nl animeflix legal

Website https://animekisa.in: Watch Oblivion Island: Haruka and the Magic Mirror (Dub) animekisa Episode Full watch animes

Honobono Log (https://twistmoe.net/m/EvO) Episode 10

Stationfm ning: http://stationfm.ning.com/profile/animeflixnl

Lifeofpix: https://www.lifeofpix.com/photographers/kissanimemx/