Македонија

Еден починат и нови 89 случаи на КОВИД-19

Во последните 24 часа регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19 од кои 20 се реинфекции. Бројот на активни случаи изнесува 634. Во изминатото деноноќие пријавено е едно починато лице, соопшти Министерството за здравство.
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира се направени 1.221 тестирање и оти од регистриранините 89 нови случаи на КОВИД-19, 59 се од Скопје, седум од Битола, четири од Кавадарци, по три во Охрид и Делчево, по два во Куманово, Прилеп, Штип и Берово и по еден во Гостивар, Струмица, Кочани, Гевгелија и Демир Хисар.
Од вкупниот број на позитивни регистрирани се 20 реинфекции и 87 оздравени пациенти од кои од Скопје се 30, Битола – 26, Охрид – шест, Прилеп и Ресен – по четири, Штип и Кичево – по три, Гевгелија и Велес – по два, Куманово, Берово, Струмица, Дебар, Валандово, Богданци и Кратово – по еден.
Во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно починато лице од Скопје (85). Лицето починало во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително е регистрирано едно починато лице од Скопје (70). Лицето починало во домашни условина 30 април 2022 година.
Направени се 1.221 тестови преку: ИЈЗ-130, ЦЈЗ Скопје-89, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–68, Жан Митрев (Филип Втори)-38, Авицена-25, Биотек-33, Систина-29, лабораторија Лаор-24, Синлаб-4, Ремедика-6, Плодност-13, Генеа-10, Никоб Лаб-72, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 560.
Досега во земјата се направени вкупно 2.035.877 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.684, бројот на оздравени пациенти е 300.761, на починати е 9.289, а бројот на активни случаи изнесува 634.
Дистрибуција по градови:
Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 146068, Активни 307
Куманово 16653, Активни 14
Битола 15525, Активни 112
Прилеп 14184, Активни 30
Тетово 13468, Активни 11
Кавадарци 10670, Активни 26
Велес 9781, Активни 11
Гостивар 9597, Активни 12
Охрид 8882, Активни 28
Струмица 8071, Активни 8
Штип 8037, Активни 12
Кичево 5634, Активни 8
Кочани 5084, Активни 6
Струга 4723, Активни 5
Гевгелија 4414, Активни 7
Неготино 3685, Активни 6
Ресен 2737, Активни 12
Свети Николе 2626, Активни 2
Радовиш 2530, Активни 1
Крива Паланка 2415, Активни 2
Делчево 1983, Активни 4
Дебар 1674, Активни 0
Берово 1663, Активни 3
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 1
Кратово 966, Активни 1
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 834, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

free anime SHAMAN KING (2021)

anime online Redo of Healer

Redo of Healer

anime websites Naruto

anime website ANIMEFLIX JUJUTSU KAISEN (Dub)