December 5, 2022 22:43
Свет

Еден Палестинец загинаа во судири со израелските војници во Западен Брег

Еден Палестинец загина, а деветмина се повредени во денешниот судири со израелските војници во окупираниот Западен Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Според израелските медиуми, судирите почнале кога војниците го опколиле домот на семејството на палестинскиот напаѓач, кој во април отвори оган во кафуле во Тел Авив, при што уби тројца Израелци.

Додека палестинските медиуми објавија видеоснимки на кои се гледа како се издига чад од зграда во Џенин, откако израелските војници истрелале мали ракети.