January 25, 2022 05:48
Балкан Магазин

Еден од основачите на легендарните „Рокери’с Мораву“ почина од Ковид

Музичарот Бранислав Анѓеловиќ (76), кој во 60-тите годин на минатиот век го предводеше рок бендот „Plamenih pet“ и беше еден од основачите на култната музичка група „Rokeri S Moravu“ во седумдесеттите, почина во четвртокот во Белград како последица на Ковид-19.

Тажната вест на Фејсбук ја потврди неговата најмлада ќерка Дијана.

– Рано утрово го загубивме татко ми Бане Чора, музичката легенда на Балканот – објави Дијана.

-Имаше операција на колкот, меѓутоа се зарази со корона, а компликациите доведоа до неговата смрт многу брзо. Бане ќе го паметат милиони фанови, низ неколку генерации, кои сите уживаа во скечевите на „Рокери од Морава“ и рок-фолк пародиите по кои беа добро познати. Тато, се надевам дека ќе почиваш во мир и дека си на подобро место, додала таа.

Кога во Белград почнаа да се појавуваат вокално-инструментални ансамбли, Анѓеловиќ беше член на „Пламених пет“, по што заминал во Лондон, каде што исто така свирешел џез и блуз, па беше многу заслужен за оригиналните аранжмани на „Рокери од Морава“, кои на југословенската музичка сцена се појавија во 1977 година со синглот „Стојадинка овце шиша“.

Благодарение на острите текстови, одличните аранжмани и вокално-сценски изведби, секогаш со шајкачи на главата, стекнаа култна популарност каква што никој досега не успеал да ја постигне. Бане Чора ги напушти „Рокери“ по 11 години, во јули 1988 година, а со неговото заминување бендот ги загуби квалитетот на звукот и аранжманот.
Ги остави сопругата Мирјана и ќерките Санди, Мимица и Дијана.

4anime biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

watch animes The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

online anime Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

4Anime Black Clover (Dub)

watch anime dub Hunter x Hunter (2011)

sites to watch anime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time