September 25, 2021 03:04
Балкан

Еден милион Бугари не можат да си дозволат летен одмор

Речиси еден милион Бугари не можат да си дозволат одмор во текот на летото, јави БГНЕС.

Иако условите за овозможување одмор се подобрени во последната деценија, мнозинството семејства со ниски приходи не можат да си го дозволат, според студијата на Европската конфедерација на синдикати.

Општо земено, 28 отсто од Европејците не можат да си дозволат еднонеделен одмор надвор од дома. И овој процент се искачува на 59,5 проценти за луѓе чии приходи се под прагот на сиромаштија.

Најлоша е ситуацијата во Грција, каде 88,9 отсто од луѓето изложени на ризик од сиромаштија не можат да одат на одмор. Следуваат Романија (86,8%), Хрватска (84,7%), Кипар (79,2%) и Словачка (76,1%) и Бугарија со 71,6 или вкупно 972.328 лица.

Европската конфедерација ги нагласува нееднаквостите во пристапот до одмор надмор од дома, среде напорите на синдикатите за посилна директива за соодветни минимални плати и колективни договори.

Happy World! (https://animekisa.in/m/Xx1J) Episode 3

Website https://animedao.nl: Watch Download: Devil's Circuit animedao Episode Full haikyuu season 3 animedao

ANIMEFLIX: Arifureta: From Commonplace to World's Strongest anime episode 13 online free at https://animeflix.nl animeflix danganronpa

WCOStream: Dwaeji-ui Wang anime episode Full online free at https://wcostream.cc wcostream we bare bears

Wefunder: https://wefunder.com/gogoanimelol

: www.linkedin.com/in/kissanimemx