September 18, 2021 16:39
Спорт

Египет ја изненади Германија и се пласира во полуфиналето на ракометниот турнир од ЛОИ

Египет, предводен од поранешниот трофеен тренер на македонскиот ракометен првак Вардар, Роберто Парондо приреди изненадување на турнирот од ЛОИ, совладувајќи ја во нокаут фазата фаворизираната Германија 31:26. Со оваа шпобеда Египет си закажа полуфинална пртесметка со  Франција, а во другиот натпревар пласман во финалето ќе бркаат олмпискиот првак Данска и Шпанија. Полуфиналните натпреаври се закажани за 5 август.

Египетските ракометари во дуелот со Германија, влегоа без страв и без комплекси, успеаја да го наметнат својот стил на игра и го добија првото полувреме со 16:12, а во вториот дел рутински ги казнуваа брзоплетоста и грешките на Гермнаија за конечен триумф. 

Најефикасни во репрезентацијата на Египет беа Али Мохамед и Јахја Омар со по пет постигнати голови. Во тимот на Германија Јулиус Куев заврши со шест гола, Јохан Гола и Марсел Шилер со по пет.

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

TwistMoe Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Starity: https://starity.hu/profil/293889-animefreakws/

Longisland: https://www.longisland.com/profile/gogoanimebe