Спорт

Египет нов четвртфиналист во Африканскиот куп на нации

Египетските фудбалери вечерва се пласираа во четвртфиналето на Африканскиот куп на нации, откако по изведувањето пенали ја совладаа селекцијата на Брегот на Слоновата Коска со 5:4.

По 120 минути мируваа мрежите на двете страни (0:0). Херој на „фараоните“ е голманот Мохамед Абу Габал кој во третата серија го запре ударот на Ерик Баи.

Габал го замени повредениот Ел Шенави, кој беше прва голманска опција, во финишот на регуларниот дел.

Сите играчи на Египет беа прецизни од 11 метри, помеѓу кои и најголемата ѕвезда, членот на Ливерпул, Мохамед Салах.

Египет во четвртфиналето ќе игра со Мароко кој претходно славеше над репрезентацијата на Малави. Познати се уште две четвртфинални средби, Гамбија ќе се сретне со Камерун, а Буркина Фасо ќе се соочи со Тунис.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven My Hero Academia Episode 8

AnimeHeaven The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside

Attack on Titan Season 3 (Dub)

That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 17