Свет

Египет: Дваесет и двајца исламистички борци осудени на бесење

Египетски суд денеска осуди 22 исламистички борци на смрт со бесење за 54 напади, вклучително и обид за атентат врз поранешен министер за внатрешни работи, изјави судски извор за Франс прес, пренесува БГНЕС.

Мажите се прогласени за виновни за извршување на 54 „терористички операции” во Египет, вклучувајќи го и убиството на висок полицаец и обидот за атентат врз поранешниот министер за внатрешни работи Мохамед Ибрахим.

Егзекуциите на цивилите во Египет се вршат со бесење. Меѓу осудените на смрт е и поранешен полицаец, а казните не можат да се обжалат.

Дваесет и двајца осуденици беа прогласени за виновни дека биле членови на групата Ансар Беит ал-Макдис, која се заколна на верност на терористичката група Исламска држава во 2014 година.

Касациониот суд, највисокиот апелационен суд во Египет, исто така, ги потврди казните на 118 други во истиот случај, кои се движат од неколку години до доживотен затвор.

Египет, најнаселената арапска земја, се наоѓа на трето место по број на егзекуции во светот, по Кина и Иран, според Амнести интернешенел. Во 2020 година, египетските власти егзекутираа најмалку 107 лица.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Komi Can’t Communicate Episode 8

4Anime My Hero Academia Season 2

sites to watch anime 4Anime Naruto (Dub)

4Anime Dragon Ball Z (Dub)

4 anime Death Note

tải go88