February 17, 2019 11:26
Свет

Евтин руски дуќан во Германија затворен по 5 дена – производите експресно распродадени

„Торгсервис“, првиот руски синџир за трговија на западноевропскиот пазар, ја затвори својата продавница „Мере“ во Лајпциг по само пет дена.

Како што велат од таму, дуќанот е затворен само на два дена, а причината за тоа е дека продале сè.

„Торгсервис“ минатата среда ја отвори својата прва продавница во источниот дел на Германија. Нивниот главен адут се ниските цени – пониски и од оние во германските дисконти како што се „Лидл“ и „Алди“.

Како на пример, половина килограм мелено месо подготвено за печење во „Мере“ е само 99 центи, додека еден литар млеко чини 50 центи.

„Почитувани потрошувачи, поради високата побарувачка нашата продавница е затворена на 4 и 5 февруари. Реагиравме брзо, но утврдивме дека на нашите добавувачи им треба малку време да ги пополнат полиците. Со најниски цени за вас, повторно ќе бидеме отворени на 6- февруари во 9 часот“, се вели во пораката што ја добија клиентите на влезната врата на продавницата во Лајпциг.

Некои германски медиуми се сомневаат дека продавницата е затворена поради некои производи кои можеби не ги исполнуваат стандардите за квалитет на храна, пропишани со строгите европски закони. Од „Торгсервис“ велат дека сите производи ги исполнуваат ЕУ стандардите и дека покрај Германија, доаѓаат од двете соседни држави – Поласка и Чешка.

Related posts

Во Украина за две години 175 напади врз новинари

Filip

Пазарната вредност на Amazon падна за повеќе од 53 милијарди долари

24info

За една година убиени 80 новинари во светот

Valentina