June 28, 2022 07:47
Балкан

Европскиот парламент го одобри извештајот за процесот на пристапување на Албанија во ЕУ

Извештајот за процесот на пристапување на Албанија во ЕУ беше одобрен со големо мнозинство во Европскиот парламент, изјави Изабел Сантос, известувач на Албанија за Албанија.

Од 599 пратеници, 519 гласаа за ваква одлука, а Сантос рече дека е време да влезе во преговорите на Албанија со Европската Унија, објави порталот „Албанијан дејли њуз“.

„Мојот извештај за процесот на пристапување на Албанија во ЕУ штотуку беше усвоен на пленарната седница на Европскиот парламент со големо мнозинство. Европа не може да ги разочара албанскиот народ и земјата што се обиде да ги преземе сите неопходни чекори за да се приклучи. Време е да се премине на формални преговори“, напиша Сантос.

Таа на пленарната седница на Европскиот парламент ги презентира наодите за напредокот на земјата во евроинтегративните процеси и повика на итно одржување на Првата меѓувладина конференција меѓу Албанија и ЕУ во рамките на француското претседателство со Европскиот совет.

Претставникот на Европската комисија, Дидие Рејндерс, ја истакна решеноста на Албанија да ги исполни условите за одржување на Првата меѓувладина конференција и побара таа да се одржи што е можно побргу, пренесе „Блиц“.

https://go88.gg/

sunwin đăng ký