Свет

Европска пратеничка прогласена за виновна поради малтретирање

Португалската пратеничка во Европскиот парламент, Марија Жоао Родригез, беше прогласена за виновна за психичко малтретирање на нејзиниот помошник и ќе биде казнета, објави на пленарната седница Павел Теличка, потпретседател на ЕП.

„Откако ја прочита писмената изјава и ја слушна нејзината страна од приказната, претседателот на ЕП донесе одлука да ја казни Марија Жоао Родригез за нејзиното однесување кон акредитираниот помошник во парламентот, што се смета за психичко малтретирање”, рече Теличка.

Нови вести

Лидери на ЕУ бараат од Меркел да се кандидира за претседател на Европскиот совет

Daniela

Автобус со руски туристи се преврти во Италија, загина едно лице

Igor

Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Могадишу

Daniela