November 15, 2019 12:17
Свет

Европската народна партија е децидно против кандидатката на Макрон, Силви Гулар

Најголемата група во Европскиот парламент – Европската народна партија ќе гласа против кандидатот на францускиот претседател Емануаел Макрон за член на Европската комисија, Силви Гулар, изјави денеска портпаролот на ЕПП. Макрон ја предложи Гулар, искусен поранешен дипломат и европатеничка, за комесар за внатрешните пазари во ЕУ, одговорен за одбранбената интерференција на Унијата, пренесуваат британските медиуми.

-Сигурно ќе гласаме против, рече портпаролот на ЕПП, со што нејзиното потврдување на функцијата веќе е доведено во прашање.

Нови вести

Повторно расте нивото на водата во Венеција

Valentina

Сирија ќе бара од САД компензација поради кражбата на нафта

zane

Моралес потврди дека е подготвен наскоро да се врати во Боливија

zane