September 24, 2021 08:33
Балкан

Европол открил дека во Хрватска наместо телешко се продавало коњско месо

Во Хрватска е увезено коњско месо со декларација дека е телешко, соопштил Европол, кој шест месеци работел на истрагата за трговија со лажни прехрамбени продукти, а за тоа хрватските институции ништо не знаат, пишува порталот Дневник. хр.

-Редовно ги менуваме европските закони за да го намалиме изигрувањето на законите со прехрамбените продукти, но за жал сеуште има снаодливи трговци кои наоѓаат дупки во законите  иститие да ги изиграат – вели Билјана Борзан, европратеничка од Хрватска.

Во акциојата Опсон Х која Европол за помош на државите во борбата против меѓународниот криминал и тероризам ја спровел од декември 2020 до крајот на јуни годинава во Хрватска и уште 72 други земји во светот запленета е 16.000 тони нездрава, расипана или илегално преработувана храна и пијалоци која е пласирана на пазарот.

Хрватската царина учествувала во акцијата со спроведување на засилени контроли над патничките возила, комбиња, камиони и автобуси кои ја поминувале државната граница. Освен Царинската управа за неисправната стока ништо не знаеле ни хрватската Ветеринарна инспекција, Министерстрвото за земјоделие, Агенцијата за храна и Државниот инспекторат се додава во текстот.

 

Website https://4anime.biz: Watch Daigo of Fire Company 4anime Episode Full persona 4 animation reddit

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

ANIMEFLIX: Re:Zero kara Hajimeru Break Time 2nd Season anime episode 25 online free at https://animeflix.nl dragon ball animeflix

Website https://animekisa.in: Watch Happy-Go-Lucky Days animekisa Episode Full watch anime free

Openuserjs: https://openuserjs.org/users/animefreakws

Giveffect: https://www.giveffect.com/users/1026728-animefreak