October 26, 2021 00:56
Свет

Европа ја чека скапа зима, по зголемувањето на цените за струја

Рекордниот пораст на цените на енергијата, што ги зголеми европските трошоци за електрична енергија на највисоко ниво во изминатите години, најверојатно нема да стивне до крајот на годината.

Тоа укажува на скапа зимска грејна сезона за потрошувачите, пишува „Ројтерс“.

Клучните договори за референца за електрична енергија во ЕУ и Франција се удвоија оваа година поради меѓусебната поврзаност на неколку фактори, од економското закрепнување на Азија – што доведе до зголемени цени на јагленот и гасот – до политичката волја за подигнување на европските дозволи за јаглерод-диоксид, повисоките цени на нафтата и ниско локално производство од обновливи извори.

Цените на јагленот во Европа за производство на електрична енергија се на највисоко ниво во последните 12 години, а на највисоко ниво во Азија во последните 13 години.

Најмалку еден фактор, достапноста на нуклеарниот капацитет кај големиот извозник на електрична енергија, Франција, би требало да донесе мир бидејќи инженерите работеа напорно за да ја подобрат флотата – иако сликата за нуклеарната енергија е измешана низ Европа.

Blade & Soul Specials Episode 5

WCOStream: Nichijou - My Ordinary Life anime episode 26 online free at https://wcostream.cc watch animes

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Triberr: https://triberr.com/animeflixnl

Seositecheckup: https://seositecheckup.com/seo-audit/animeflix.nl