July 29, 2021 07:46
Свет

Еврејска група ја осуди аукцијата на говорите на Хитлер во Германија

Видна европска еврејска организација жестоко ја критикуваше одлуката на една аукциска куќа во Минхен да продаде неколку рачно напишани белешки за говорот на нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер, велејќи дека тоа им пркоси на логиката, пристојноста и хуманоста за да ги пласира на пазарот, пренесува Асошиејтед прес.

Рабинот Менахем Марголин, лидер на Европската еврејска асоцијација со седиште во Брисел, рече дека претстојната продажба на ракописите е особено загрижувачка поради неодамнешните бројки кои покажуваат зголемен антисемитизам во Германија и може да ги охрабри неонацистите.

„Не можам да ја сфатам неодговорноста и нечувствителноста, во таква налудничава атмосфера, за продажба на предмети како што бесмислиците на најголемиот убиец на Евреите во светот на купувачот со највисока понуда. Ваквите аукции помагаат да се легитимизираат почитувачите на Хитлер кои живат од вакви работи “, рече тој во изјавата.

„Понудените белешки од говорите, кои датираат од пред Втората светска војна, се насочени кон нацистичките партиски организации и соработници на различни функции и се однесуваат на подготвување на Германија за војна и за еврејскиот проблем“, вели Бернхард Пачер, директор на аукциската куќа „Херман хисторика“.

Тој ја бранеше продажбата, велејќи дека трудовите припаѓаат во некој музеј или во рацете на истражувачи како историски документи.

„Ова се рачно напишани белешки од Адолф Хитлер со кои, ако го анализирате она што го напишал, можете да докажете дека тој јавно зборувал за војна, за решавање на еврејскиот проблем “, изјави Пачер.

„Ако ги уништиме овие работи и тие не одат во музеј за експертите да работат на нив, ќе им го препуштите толкувањето на она што се случуваше на десничарските нацистички апологети, кои ќе речат дека Хитлер никогаш не го рекол тоа. Човекот ги подготвуваше Германците дека ќе има војна, а оние што не сакаа да го видат тоа, беа тотално слепи – сето тоа го пишува таму “.

Аукциската куќа во минатото се најде на удар на критики за продажбата на предмети од нацистичката ера и тврди дека многу се потрудила да се осигура дека тие нема да бидат продадени на неонацисти, посочувајќи дека обично ги купуваат музеи и истражувачки институции.

Во 2016 година понуди на аукција една од униформите на Хитлер за 275.000 евра, а претходно продаде машина за пишување и десетици други предмети во сопственост на нацистичкиот лидер.

Минатата година еден швајцарски магнат за недвижнини роден во Либан ги купи капата на Хитлер, посребрено издание на „Мојата борба“ и други предмети што ги понуди аукциската куќа за да ги задржи подалеку од рацете на неонацистите, и ги донираше на една еврејска група.

Аукциската куќа се занимаваше и со многу други предмети во сопственост на познати историски личности, вклучително и посребрената и позлатена четка за заби на Наполеон Бонапарта, сабјата што му припаѓалана британскиот поморски херој, адмиралот Хорацио Нелсон, и меч што некогаш му припаѓал на славниот италијански заводник Џакомо Казанова.

Марголин го нарече ланскиот потег на бизнисменот „чудо“, но рече дека не можеме секогаш да се надеваме на чуда и ја повика аукциската куќа да ги повлече говорите од претстојната продажба.

Почетните цени на белешките за говорот се движат помеѓу 2.500 евра и 7.500 евра, што Пачер рече дека може да биде пречка за да бидат купени од десничарски екстремисти.

GoGoAnime i want to eat your pancreas gogoanime: High School DxD (https://gogoanime.be/m/yez) Episode 12

AnimeHeaven bleach anime heaven: JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) (https://animeheaven.pro/m/VxxO) Episode 39