August 3, 2021 15:46
Свет

Евакуирани 60.000 луѓе поради шумски пожар во Калифорнија

Поради шумскиот пожар евакуирани се 60.000 луѓе во јужна Калифорнија, а поради силниот ветер исклучена е електричната енергија во неколку стотици илјади домови за да се спречи кинење на далеководите и потенцијално нови пожари.

Пожарот изби на брдото во близна на градот Ервајн, на околу 60 километри југоисточно од Лос Анџелес.

Во Калиформија во пожари годинава изгореа околу 17.000 километри квадратни. Некои од големите пожари што избија во август сеуште не се изгаснат во целост.

GoGoAnime boku no hero academia season 4 gogoanime: Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 10

AnimeDao animedao reddit: Watch Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 3 (https://animedao.nl/m/0kdJ/ep-3)