October 18, 2021 12:14
Свет

Евакуирани уште 800 луѓе од островот Ла Палма во Шпанија

Стотици луѓе на островот Ла Палма на Шпанските Канарски Острови се разбудија денеска во страв за своите домови и имот.

Нова река од лава од вулканот се закани дека ќе уништи друга населба на пат кон Атлантскиот Океан.

Властите на островот наредија евакуација на околу 800 луѓе од крајбрежниот град Лос Ланос де Аридана, откако лавата започна по нова рута, поради што нивните домови се најдоа на можен пат на уништување, пренесува агенцијата АП.

Околу 6.000 луѓе беа веднаш отстранети од областа, во часовите по првичната ерупција на вулканот на 19 септември, кога нивните домови и фарми беа директно на патот на првиот вулкански поток на лава.

Не беа потребни нови масовни евакуации во следните три недели, но вчера експертите за вулкан ги советуваа властите дека новиот проток на лава се одделил од главниот тек и се упатил кон населено место надвор од она што претходно било зона за евакуација.

Лавата досега уништи над 1.400 згради, вклучувајќи домови, фарми и други објекти, и зафати 656 хектари, вклучувајќи 90 хектари плантажи со банана. Досега нема загинати.

TwistMoe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch Soushin Shoujo Matoi: Kabushiki Gaisha Knight Busters Episode Full

AnimeBee: In This Corner of the World (Dub) anime episode Full online free at https://animebee.to animes online

Website https://animepahe.cc: Watch Saekano: How to Raise a Boring Girlfriend animepahe Episode 12 anime online