December 6, 2022 21:13
Свет

Евакуација на Филипините поради супертајфунот Нору

Филипинските власти почнаа да ги евакуираат луѓето од крајбрежните области додека главниот остров Лузон, вклучително и Манила, се подготвува за тајфун од трета категорија што продолжува да се засилува, соопштија официјални лица.

Тајфунот „Нору“ стана супер тајфун „по период на експлозивно засилување“, при што постојаните ветрови се зголемија на 185 километри на час од 120 километри на час во саботата вечерта, соопшти агенцијата за катастрофи во предупредувањето.

Ќе продолжи да се зајакнува и може да дојде на копно во недела попладне или навечер со постојан ветер од 185 до 205 км/ч, се вели во соопштението.

„Ги замолив нашите градоначалници да се придржуваат до строгите превентивни евакуации“, изјави Хелен Тан, гувернерката на провинцијата Кезон, за локалната радио станица. На рибарите во крајбрежните заедници им е забрането да одат на море, рече таа.

„Нору“, 11-тиот тропски циклон што ги погоди Филипините оваа година, ќе донесе обилни до поројни дождови во главниот град и околните провинции во недела попладне.

„Да се ​​надеваме дека овој тајфун се движи брзо, иако носи силни ветрови“, изјави портпаролот на агенцијата за катастрофи Бернардо Рафаелито Алехандро.

Властите се во состојба на готовност поради лизгање на земјиштето, поплави и штетни ветрови, додаде тој. Филипинската крајбрежна стража соопшти дека повеќе од 1.200 патници и 28 пловни објекти се блокирани во пристаништата јужно од главниот град.

„Нору“ се движи кон запад и најверојатно ќе излезе над Јужното Кинеско Море до недела навечер или понеделник наутро.

Филипините, архипелаг со повеќе од 7.600 острови, доживуваат просечно 20 тропски бури годишно.