Македонија

Д-р Пановски: Учениците назад во училиште без маски, први да ги укинеме ковид сертификатите

Микробиологот и професор д-р Никола Пановски вечерва во интервју за Канал 5 излезе со неколку порадикални предлози за тоа како државата да се справи со новиот бран зараза од ковид-19, кој зафати поголем дел од младата популација во земјава, но за среќа, се покажува дека децата поминуваат со полесни симптоми.

-Зимскиот распуст на учениците треба да се продолжи за две недели, а потоа децата да тргнат на училиште без маски, дециден е д-р Никола Пановски.

Тој се залага за укинување на сертификатите кои кај нас па и насекаде во светот служат како пропусница за вакцинираните за престој во затворени простори и настани кои им се забранети на лицата кои не примиле две вакцини или пак немаат валиден ПЦР тест дека немаат ковид во моментот.

-Ние треба да бидеме први во светот што ќе ги повлечеме сертификатите кои се голема глупост, немаат никаков ефект и никако медицинско оправдување. Ако не можеме да помогнеме со рестриктивни мерки, тогаш треба да направиме олеснителни мерки. Тргнете ги сертификатите, нагласи д-р Пановски.

Тој реагира на тоа што досега државата немаше јасна стратегија како да се справи со пандемијата па надлежните институции носеле низа штетни небулозни мерки и потсети на нив:

– Не бидува после свадба тапани. Затоа, како што досега функционираше Комисијата за заразни болести, така нека продолжи и во иднина. Оти, во спротивно, ќе направи штета преку носење небулозни мерки како што беше носењето маска на отворено. Добро би било ако сега можат да го скратат периодот на изолација, препорачува д-р Пановски покрај мерката за повлекување на ковид-сертификатите.

gogoanime1. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

english dubbed anime Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

GoGoAnime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

GoGoAnime My Hero Academia Episode 10

Horimiya Episode 11

sites to watch anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba