January 20, 2022 22:17
Македонија

Д-р Пановски: Од прележаните само 8 починати, од вакцинираните- 400!

Овие мерки на Владата претставени од министерот за здравство Венко Филипче не личат на мерки за спречување на нов бран на корона, бидејќи оние кои ќе се вакцинарираат ќе имаат дури во февруари имунитет. Јас би донел поинакви мерки или би направил мерки веднаш и сега. Ова сега е еден вид кампања за поттикнување која требаше да ја има одамна, а сега личи на кампања за присилна вакцинација, рече доктор Никола Пановски, на гостувањето во емисијата Само вистина што се емитува на телевизија Канал 5.

Пановски посочи дека мерки за стекнување на имунитет не може да бодат такви со што ќе се делат граѓаните.

-Зошто само за вработени во јавни установи, не може да се прават разлики за ова, рече Пановски.

Дека се нелогични Пановски објасни и со примери.

-Има човек кој пет пати дарувал крвна плазма има неколку илјади антитела и нема право на сертификат. Прашувам зошто се зема крвна плазма само од прележаните? Зошто и вакцинираните не даваат плазма, кажа Пановски.

Според него вакцинацијата во Македонија генерално трае многу кратко.

-Но, ова што го прави Македонија го нема никаде, не може да се ограничуваат луѓе кои вистиснки прележале, имаат антитела. Колку починаа од прележаните- 8. Колку починаа од комплетно вакцинираните, кои нели имаат 5,5 повеќе пати антитела – околу 400. Разликата е таа. Имунитетот на вакцината трае 6 месеци, но исто и од прележувањето. Не викам да не се вакцинирааат и ги повикувам тоа да го сторат. Но, не може да се ограничуваат прелeжаните. Ниту еден од тие што прелeжале не се заразиле повторно во првите шест месеци. Значи, реткост е, не знам за што треба понатаму да дискутираме, рече Пановски.

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

JUJUTSU KAISEN (Dub) Episode 22

anime sites ANIMEFLIX Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

anime websites The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 5

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable