October 26, 2021 19:57
Балкан

Д-р Вукомановиќ: Грипот е поголема опасност за децата отколку ковид

Во моментов, најмасовниот, индиски вирус на корона, не ги заобиколува ниту најмладите, така што бројот на прегледи во детскитековид-центри расте од ден на ден. Се предвидува дека бројот на посети на педијатрите ќе се засили кога ќе започне и сезоната на грип.

Грипот е потенцијално поголема опасност за децата отколку ковид, вели д-р Горан Вукомановиќ, педијатар на Детската клиника во Белград.

Минатата година немавме вистинска епидемија на грип од повеќе причини, но една од нив е дека се вакцинираа голем број луѓе кај нас и во светот. Вакцинацијата против грип е најдобриот начин за превенција кај деца со оштетен имунитет, а покрај тоа, важна е и вакцинацијата против ковид за деца постари од 12 години. Вакцините се потполно безбедни, а бебињата на возраст од шест месеци, исто така, би можеле да ја добијат онаа против грип, но тоа не е практика, бидејќи обично нема толку многу вакцини за грип. Компликации од грип може да се појават и кај целосно здрави деца, порачува докторот за „Новости“.

Покрај имунизацијата, експертите се согласуваат дека најефективниот начин за надминување на сезоната на респираторни инфекции и пандемии е носењето маска, редовно миење на рацете и избегнување гужва.

WCOStream: Cyborg 009: The Cyborg Soldier - Yomi no Gunzou anime episode Full online free at https://wcostream.cc watch anime dub

Website https://gogoanime.be: Watch SERVAMP gogoanime Episode 12 gogoanime my hero

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

Anime Twist - Watch anime online, English anime onlineAnime Twist - HD anime for free | TwistMoe

Google: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1DIUd3uwqJsW4WzTZ2yATwOqDGu3aToNH&usp=sharing

Magcloud: https://www.magcloud.com/user/animefreakws