August 5, 2021 03:54
Свет

Дутерте се заканува со затворска казна за оние кои нема да се вакцинираат против Ковид-19

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте им се закани со затворска казна за граѓаните кои одбиваат да се вакцинираат против Ковид-19 додека неговата земја води голема битка со коронавирусот и има над 1,3 милиони заразени и над 23.000 смртни случаи.

– Вие одлучувате, или ќе се вакцинирате или одите во затвор, им рече претседателот Дутерте на граѓаните во телевизиско обраќање по извештајот за низок одговор на вакцинациите во главниот град Манила.

Заклучно со 20 јуни, 2,1 милиони луѓе се целосно вакцинирани на Филипините, што е многу мал напредок со оглед на тоа што целта на владата е да вакцинира до 70 милиони луѓе до крајот на годината, во земја со 110 милиони жители.

– Не ме сфаќајте погрешно, но земјата е во криза, јас сум револтиран од граѓаните кои не ја почитуваат својата влада, рече Дутерте.

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. By the Grace of the Gods (https://wcostream.cc/m/L4z4) Episode 12

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD. Watch I'm standing on 1,000,000 lives. (Dub) Episode 12

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Super Robot Wars The Original Generation: The Divine Wars (https://4anime.biz/m/6BLa) Episode 25

KissAnime Free-ebooks: https://www.free-ebooks.net/profile/1310194/kiss-anime