October 17, 2021 18:11
Балкан

Државната обвинителка на БиХ тврди дека пет години е незаконски следена и прислушкувана

Главната обвинителка на БиХ, Гордана Тадиќ, синоќа во интервју за телевизијата „Фејс“ од Сараево изјави дека знае дека пет години е подложена на илегален надзор и притоа ја потврди автентичноста на аудио снимката од разговорот со сега уапсениот шеф на Агенцијата за разузнавање и безбедност, Осман Мехмедагиќ, кој од неа бара истрагата за неговите спорни дипломи за завршено високо образование биде прекината.

-Со сигурност знам дека од првиот ден на функцијата сум незаконски следена, шпионирана и набљудувана. И тоа трае веќе пет години. Членовите на меѓународната заедница, исто така, се информирани за се, рече Тадиќ во интервју за „Фајс“.

Информациите за незаконското следење обвинителката, како што посочи, ги добила од високи разузнавачки кругови во БиХ, додавајќи дека веќе извесно време нејзиниот работен и приватен простор, како и возилата што ги користи, се озвучени.

Таа, исто така, во интервјуто ја потврди автентичноста на нејзиниот разговор со контроверзниот шеф на Агенцијата за разузнавање и безбедност на БиХ, Осман Мехмедагиќ -Осмица.

-Можам само да потврдам дека разговорот е автентичен. Имено, не е првпат лично да сум изложена на нелегален надзор и прислушкување, и тоа за мене не е ништо ново, рече Тадиќ.

Минатата недела, неколку медиуми објавија аудио снимка од разговор во кој шефот на ОСА очекува главната обвинителка да го отстрани обвинителот Олег Чавка од истрагата за неговите дипломи за високо образование, за кои подоцна беше потврдено дека се фалсификувани.

Засега не е познат точниот датум на креирање на оваа аудио снимка, но секако е создаден пред апсењето на шефот на безбедносната служба поради сомневања дека незаконски се стекнал со диплома за високо образование.

ОСА, од своја страна, соопшти дека аудио снимката е направена незаконски, додавајќи дека станува збор за напад врз безбедносната агенција, но и врз самиот директор Мехмедагиќ.

Website https://animefreak.ws: Watch Yamishibai: Japanese Ghost Stories 7 animefreak Episode 13 anime stream

ANIMEFLIX: Yowamushi Pedal anime episode 38 online free at https://animeflix.nl attack on titan animeflix

Watch Anime-Gataris Episode 12

GoGoAnime: Cat Shit One anime episode Full online free at https://gogoanime.be detective conan gogoanime

Slideserve: https://www.slideserve.com/kissanimemx

Network changemakers: https://network.changemakers.com/profiles/112309933508623704397