June 24, 2022 07:23
Култура

Драмскиот театар гостува на меѓународниот фестивал „РУТА група Триглав“ во Сараево

Од 20 до 27 јуни НУ Драмски театар Скопје учествува на меѓународниот фестивал „РУТА група Триглав“, кој се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина, со претставата „Диши“ (на 22.6.2022).

Оваа претстава, која е работена според текстот на Данкан Мекмилан, е во режија на Димче Николовски. Преводот на текстот е на Бојан Бошковски, сценографијата на Илија Николовски, а костимографијата на Раде Василев.

Улогите ги толкуваат: Јасмина Василева и Димитрија Доксевски.

НУ Драмски театар Скопје е еден од шесте театри од државите членки на овој фестивал од меѓународен карактер.

diễn đàn go88 go88 iwin Tải go88 apk ios về ip - Android Game bài đại gia

sunwin máy tính đăng nhập sunwin bằng facebook sunwin ông đồ