February 16, 2019 17:01
Свет

Драма: Aвион ја промаши пистата и заврши во море

Драма: Aвион ја промаши пистата и заврши во море

Драма во водите на Пацификот во Микронезија. Авион со 47 патници и членови на екипажот ја надлета пистата и заврши во море.

За среќа нема посериозно повредени во инцидентот, кој се случи на микронезискиот остров Чук.

На објавените видео снимки се гледа како патниците и екипажот се спасуваат од полупотонатиот брод и со чамци се превезуваат кон крајбрежејто.

Несреќата ја пријавиле локални мештани, кои за медиумите изјавиле дека авионот Боинг 737-800 летал прениско, ја надлетал пистата и го пробил пристаништето на островот, пред да слета во вода.

Не се познати причините за несреќата. Авионот полетал од Нова Гвинеја и бил сопственост на авиокомпанијата Ер Ниургини.

Микронезија се наоѓа северно од Австралија и има околу 100 илјади жители.

 

 

Related posts

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Ivona

Слободата на медиумите е неопходен услов за демократски избори, смета ПССЕ

Ivona

ОН ги повика либиските бунтовници да се повлечат од нафтените полиња

Valentina