January 16, 2019 00:57
Кошарка

Дончиќ блесна против Феникс, Кузма лидер на Лејкерс

Лука Дончиќ, Кајл Кузма, Ентони Дејвис, Донован Мичел, Џоел Ембид и Бредли Бил одиграа брилијантни натпревари за своите тимови изминатата ноќ во НБА лигата.

Дончиќ класата ја покажа и против својот поранешен селектор Игор Кокошков кој ги предводи Феникс Санс. Далас славеа против Феникс 104:94, а Дончиќ мечот го заврши со 30 поени, 6 скока и 5 асистенции.

19-годишниот Дончиќ и тренерот Кокошков во 2017 година со Словенија го освоија златниот медал на европското првенство.

Кајл Кузма полека се наметнува како втора опција во нападот на ЛА Лејкерс секако кога на теренот е Леброн Џејмс. Кузма, во отсуство на Леброн го одигра најдобриот меч во кариерата.

Во победата на Лејкерс над Детроит 113:100, Кузма постигна рекордни во кариерата 41 поен.

Јута на домашен терен ги совлада Орландо Меџик 106:93. Џезерите ги предводеше Донован Мичел со 33 поени и 7 асистенции, а Руди Гобер забележа дабл-дабл од 12 поени и 14 скока. Кај Орландо на своето ниво одигра Никола Вучевиќ (20 поени, 8 скока).

Њу Орлеанс Пеликанс и Ентони Дејвис ги збришаа Кливленд Кавалирс 140:124. Дејвис оствари уште еден монструозен дабл-дабл (38 поени, 13 скока, 7 асистенции).

Филалделфија доживеа убедлив пораз во Вашингтон, иако Џоел Ембид блескаше со 35 поени и 14 скока. На спротивната страна Вашингтон го имаа Бредли Бил кој постигна 34 поени во победата 123:106.

Резултати:

Бостон-Индијана 135:108

Вашингтон-Филалделфија 123:106

Бруклин-Атланта 116:110

Хјустон-Милвоки 109:116

Мемфис-Сан Антонио 96:86

Њу Орлеанс-Кливленд 104:94

Далас-Феникс 104:94

Јута-Орландо 106:93

Портланд-Чикаго 124:112

ЛА Лејкерс-Детроит 113:100

Related posts

Радоњиќ нов тренер на Баерн

24info

Триесетте поени на Дурант не го спасија Голден Стејт од пораз

24info

Перо Антиќ е најдобар македонски кошаркар, а најдобра кошаркарска екипа МЗТ за 2017 година

24news