October 26, 2021 21:15
Македонија

ДОМ: Честит и вековит Илинден

Историјата не обврзува ништо и никого да не заборавиме и да ги чуваме спомените и сеќавањата на светлите датуми и големите борци заради нас и идните поколенија.

Го чествуваме Илинден за да се сетиме на судбините на нашите предци, да оживее сеќавањето на жртвите и на стремежот на македонскиот народ за слобода, но и да не згасне факелот на нашата државност и идентитет.

Илинден е темел на нашата државност и постојан патоказ за нашата иднина, потврда за нашиот идентитет, нашата историја, јазик и култура.

Илинден е дел од сите нас и ние треба да живееме со него, да им оддадеме почит на илинденските борци и да се гордееме со нивните дела. Втори август е најсветол датум, ненадминат настан од нашата историја што не може и нема да се заборави.

НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ И ВЕКОВИТ 2 АВГУСТ – ДЕН НА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ

Website https://animeheaven.pro: Watch Meisou-Ou Border animeheaven Episode Full animeheaven dragon ball z

Website https://4anime.biz: Watch Pokemon: Pikachu's Winter Vacation (2001) 4anime Episode 2 boku no hero academia 4anime

AniWatch: To Shoot Without Shooting anime episode Full online free at https://aniwatch.pro free anime

Watch Mobile Suit Gundam (Dub) Episode 43

Giantbomb: https://www.giantbomb.com/profile/kissanimemx/about-me/

500px: https://500px.com/p/gogoanimebe