January 22, 2022 22:44
Свет

Докторка во Австрија ампутирала погрешна нога на пациент

На 82-годишен пациент, кој се лекувал од болки во двете нозе во болницата во Линц во провинцијата Горна Австрија, наместо левата му била ампутирана десната нога.

Роднините на пациентот потоа го тужеле лекарот кој го оперирал.

Окружниот суд во Линц ја објави одлуката за постапката против 43-годишната докторка обвинета за нанесување телесни повреди на нејзината пациентка.

Судот соопшти дека докторката, која во мај ја оперирала десната нога на пациентот наместо левата, е казнета со 2.700 евра.

Таа призна дека направила голема грешка.

Судот одлучи и на вдовицата на пациентот, кој починал пред последното рочиште, да и исплатат 5.000 евра.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime sites DARLING in the FRANXX (Dub)

AnimeDao Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 8

stream anime online AnimeDao My Hero Academia Season 5

Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2 Episode 13

JUJUTSU KAISEN Episode 16