Македонија

Докиќ: Омикронот создава антитела што штитат од делта сојот

Пациентите коишто ќе го прележат омикрон сојот на коронавирусот создаваат антитела што ги штитат од делта сојот, но оние пациенти што прележале делта сој, не се целосно заштитени од омикрон сојот, вели д-р Дејан Докиќ од Клиниката за пулмологија во разговор за Канал 5.

Тој објаснува дека најчестите симптоми на инфекција со омикрон сојот на коронавирусот се променет вкус, сува кашлица, главоболка и губење на енергијата.

– Кашлицата се должи најверојатно на оштетувања на епителот на горните дишни патишта, при што сензорните нервни влакна остануваат соголени и подложни на разни надворешни фактори. Значи, омикрон сојот не ги напаѓа белите дробови, туку само горните респираторни патишта и има полесна клиничка слика, но она што е важно е граѓаните сами да не се лекуваат и да не пијат антибиотици на своја рака. Коронавирусот ќе остане да живее меѓу нас, но засега сојот омикрон би требало да биде полесен и да го надвладее делта сојот, кој дава потешка клиничка слика кај пациентите. Лицата коишто ќе прележат омикрон создаваат антитела кои ги штитат од делта сојот, меѓутоа лицата коишто претходно прележале делта сој, не се целосно заштитени, туку само делумно против омикрон – објаснува д-р Докиќ.

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

watch anime free TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

AniWatch Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 8

anime online Dragon Ball Z (Dub)

AniWatch My Hero Academia (Dub)

AniWatch Record of Ragnarok Episode 7