January 24, 2021 06:42
Магазин Скопје

Доделени наградите од 100.000 денари на Скопската фото недела 

Скопската фото недела која се емитуваше во живо од амфитеатарот на ФОН Универзитет а повеќе илјадна публика го следеше настанот – онлајн, заврши со голем број на предавања на експерти кои отворија нови димензии на културата во Скопје, но и националната фотографска и кинематографска сцена. 

Ани и Дими, Кристијан Теодоров, Ангел Анеловски, Тwo Clicks, Влатко Рафески, 3D Baba и Томислав Георгиев, беа дел од овогодинешните предавачи, а публиката можеше директно да поставува прашања и да експериментира со своите објективи во реално време. 

Оваа година во рамките на скопската фото недела беше објавен и конкурс за најдобра фотографија на Скопје а во категорија од речиси 1200 пристигнати апликации од кои над 800 кои беа постирани на Инстаграм на хаштагот #SPW2020, 9 членото жири ги додели и паричните награди. 

Првата награда од 50.000 денари ја доби Кристина Нановиќ, со фотографијата насловена „Early morning 

Втората награда од 25.000 денари ја доби ” Александар Стојчевски, со фотографијата насловена „ЕВН”  

Третата награда од  15.000 денари ја доби Александар Атанасовски, со фотографијата насловена „Рибарот под камениот мост”  

Посебна награда за најдобра „инста фотка” во висина од 10.000 денари ја доби корисничката @anemichaela и нејзината фотографија од ГТЦ. 

Дополнително жирито и организаторите селектираа и уште 20 најдобри фотографии кои беа пријавени а кои ќе бидат дел од богатото наследство кое го гради скопската фото недела. Дополнителните фотографии може да се погледнат на овој линк:  https://www.facebook.com/skpweek/posts/988141561664057

 

Watch The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 19 (https://crunchyrollfree.com/m/579w/ep-19) at Crunchyroll crunchyroll free iwatobi swim club

That Time I Got Reincarnated as a Slime: Tales - Veldora's Journal (Dub) (https://funimationfree.com/m/0GmP) Episode Full at website https://funimationfree.com best anime on funimation