October 19, 2021 05:08
Македонија

Доделени ЕУ-наградите за истражувачко новинарство за 2020 година

Наградите од Европската Унија за истражувачко новинарство за најдобри остварувања во 2020 година во Македонија беа доделени синоќа во Скопје.

Првата награда ја доби новинарски тим од „Радио МОФ“ – Јасмина Јакимова, Бојан Шашевски, Даниел Евросимоски и Емилија Петреска – за истражувањето со наслов „По трагите на балканскиот рис – истражувачка сторија во две продолженија“, која жирито ја оцени како производ базиран на извонредно истражување.

Втората награда ја освои новинарската екипа на Истражувачката репортерска лабораторија – Македонија за серија истражувања поврзана со медицинска опрема, тестови и маски во екот на пандемијата со наслов „Пандемиско профитерство – другата страна на приказната со Ковид-19“.

Третата награда ја доби сторијата со наслов „Работат 44, а плата земаат 1.410 лица – истражувачки серијал за работата на Министерството за политички систем“, објавена на www.pina.mk и www.samoprasaj.mk од авторите Кристина Озимец и Влатко Стојановски.

„Истражувачкото новинарство е од голема важност, бидејќи придонесува во заштита на јавниот интерес и бара отчетност од оние кои се на власт. Новинарството како професија има одговорна задача да ја информира јавноста на објективен начин и истовремено да го одразува мноштвото на гледишта коишто се јавуваат во јавноста и секако да бара отчетност“, рече во своето обраќање заменик амбасадорот на Европската делегација во Скопје, Џулијан Васало.

За наградите, за кои беа пријавени 13 стории, одлучуваше жири комисијата со која претседаваше уредничката од Сакам да кажам, Марина Костова како и членките Тамара Чаусидис (БИРН Македонија) и Милица Шариќ главен уредник во Центарот за истражувачко новинарство – Србија.

ЕУ наградите за истражувачко новинарство имаат за цел да ги поттикнуаат и промовираат извонредните постигнувања на истражувачките новинари во земјите на Западен Балкан и Турција, како и да ја подобрат видливоста на квалитетното истражувачко новинарство во овие земји во јавноста.

GoGoAnime: Tokyo Magnitude 8.0 (Dub) anime episode 11 online free at https://gogoanime.be gogoanime bleach

Website https://animeflv.uk: Watch Girls' Frontline animeflv Episode 24 free anime online

AnimeFreak: Starmyu anime episode 12 online free at https://animefreak.ws boku no hero academia animefreak

Website https://twistmoe.net: Watch Initial D Second Stage (Dub) twistmoe Episode 13 english anime

Flipboard: https://flipboard.com/@gogoanimebe

Ultimate-guitar: https://www.ultimate-guitar.com/u/gogoanimelol