November 27, 2021 16:04
Балкан

Дијана Хркаловиќ: Фатална полицајка која го штитела Беливук, сега Инстаграм ѕвезда обезбедувана од „гробарите“

Контроверзната Дијана Хркаловиќ (34), поранешен државен секретар во МВР, која беше уапсена синоќа поради основано сомнение дека ги отстранила доказите што го поврзуваат Вељко Беливук, со убиството на каратистот Властимир Милошевиќ во Белград во 2017 година, познато како „убиство на шините“ е родена на 18 јули 1987 година во Белград.

На Хркаловиќ синоќа и беше одреден притвор од 30 дена и првата ноќ ја помина зад решетки, а едно време таа беше фатална жена која ја „тресеше“ српската полиција и се мешаше во сите најважни истраги. Неофицијално, во притвор се и десет полицајци, кои соработувале со Хркаловиќ, а кои се приведени за да не влијаат врз свеоци.

Во претходните месеци, нејзиното име се поврзуваше со криминалецот Дарко Елез и озлогласениот клан на Беливук, а во изминатите 15 години помина низ неколку драстични трансформации на имиџот. Низ сите тие промени во животот, таа секогаш одржуваше силни врски со навивачите од јужната трибина на стадионот на ФК Партизан.

Хркаловиќ стана многу влијателен државен секретар во МВР каде дојде во 204 година од Безбедносно информативната агенција. Во меѓувреме, таа влезе во политиката. Прво со Богољуб Кариќ како член на Движењето на силите на Србија, а потоа и со СНС.

Во тоа време е сосема друга личност. Намуртена, со неуредни фризури, груб тен, конзервативно облечена во темни комбинации. Закопчана до грло во секоја смисла. Таа не дава јавни изјави, а камоли да се снима, или да се смее. Во меѓувреме, дипломирала психологија. Се зборува дека била вклучен во сите важни истраги, честопати директно како иследник. Се уште ја следат гласини за поврзаност со јужната трибина и „гробарите“: подоцна, медиумите ќе тврдат дека во тој период таа одржувала врски со членовите на „кавачкиот“ мафијашки клан, но и со водачите на навивачите на „Партизан“ заглавени во најтешките злосторства.

Во Министерството за внатрешни работи ќе остане до 30 мај 2019 година, кога беше ослободен од должноста од кога е во „илегала“до 2021 година. Од тајноста излезе на почетокот на годината, не по своја волја, односно по сила на околности, кога „пукна“ приказната за Невоља и неговиот клан.

Во март таа беше испрашувана во просториите на СБПОК поради нејзината наводна врска со Елез и Беливук, кога одби полиграфски тест. Полиграф, исто така, одби на сослушувањето поради поврзаност со аферата за прислушување на претседателот Александар Вучиќ. Белградските медиуми тогаш објавија дека таа првично се согласила да биде тестирана, но дека во последен момент се премислила и одбила.

Малку по малку, Хркаловиќ тогаш не само што целосно излезе од подземјето, туку отвори и сметка на Инстаграм, каде објавуваше детали за својата нова модна преобразба, но испраќаше и тајни пораки и комуницираше со навивачите на „Партизан“, блиски до Веља Невоља.

Тоа е повторно драстично поинаква личност. Во техничка смисла, се врати на фабричките поставки, но со значително подобрен „хардвер“. Таа веќе не е намуртена, туку се смешка, како на почетокот на нејзината кариера. Таа не е неуредна, туку негувана, затегната, полирана, со беспрекорен тен.

Упатените тврдат дека престојот во „илегалата“ го искористила за да поработи на себе, меѓу другото, да ги „среди“ и усните, но и да докторира психологија. Дијана Хркаловиќ сега се фали со својата трансформација на Инстаграм. Но, таа веќе не е закопчана до грло и незабележително облечена. Сега, буквално се пука со бои – жолта, розова, портокалова … најчесто во фустан без ракави или дури и во шорцеви и маици без прерамки.

По две години криење од јавноста и половина година буквална изолација, која ја помина исклучиво со својот татко и брат, Хркаловиќ често излегува од дома и споделува записи за тоа со своите илјадници следбеници на Инстаграм. А на тие слики е јасно дека таа никогаш не оди никаде сама. Таа е секогаш придружувана од три или четири млади мажи, а околу десет наизменично ја надгледуваат зградата во која живее. Никој не може со сигурност да каже дали обезбедувањето на Хркаловиќ доброволно ја врши работата, или се платени.

– Секако, таа нема материјални проблеми и може да си дозволи платена сигурност – тврди изворот на „Блиц“.

Дека Дијана Хркаловиќ немала проблеми со приливот на пари, покажа и синоќешното пребарување на неговиот стан, во кој полицијата пронајде сауна, фонтана на терасата, најскапи хидромасажери, теретанаи скап италијански мебел. Според извештаите на некои медиуми, во станот бил пронајден сеф полн со десетици илјади евра.

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeflix.nl: Watch K: SEVEN STORIES "Lost Small World - Outside the Cage - " animeflix Episode Full watch animes

Kuroko no Basket: Baka ja Katenai no yo! Episode Full

Website https://animebee.to: Watch Case Closed: The Phantom of Baker Street animebee Episode Full free anime online

Website https://animeheaven.pro: Watch Fate/stay night (Dub) animeheaven Episode 24 animeheavenru