February 23, 2019 08:29
Ракомет

Дисингер „раскина“ со Кил, Вардар го чека со „отворени раце“?

Германскиот ракометен интернационалец Кристијан Дисингер го раскина договорот за 2020 година со тимот на ТХВ Кил, и најверојатно е на пат кон Скопје за да се приклучи на новиот и уште силен состав на Вардар.

Германскиот ракометен интернационалец Кристијан Дисингер го раскина договорот за 2020 година со тимот на ТХВ Кил, и најверојатно е на пат кон Скопје за да се приклучи на новиот и уште силен состав на Вардар.

26-годишниот Дисингер дојде во Кил во 2015 година и оттогаш имаше 130 натпревари и 235 голови, а во 2017 година го освои германскиот куп со тимот. Тој исто така ја освои и европската титула со германската репрезентација во 2016 и олимписката бронза во Рио де Жанеиро, по што се мачеше со повредите, и во последно време не беше во составот.

Related posts

(Фото) Металург поразен од Железничар во СЕХА лигата

24news

ЕП-Хрватска 2018: Македонија – Германија вечерва во 18:15 часот

24news

Борко: Шпанија не спушти на земја, игравме колку што ни дозволија

24news