August 2, 2021 21:03
Спорт

Директорот на церемонијата на отворањето на Игрите во Токио отпуштен поради антисемитски шеги

Директорот на церемонијата на отворање на Летните олимписки игри во Токио, 48-годишниот Кентаро Кобајаши, доби отказ поради зборови искажани во минатото. На Интернет се појави видео-снимка од неговиот говор во 1998 година, по што изби скандал.

Во тоа време, Кобајаши настапи како дел од хумористично дуо. Во својот скеч, тој предложи „да се игра холокаустот” и започна да расфрла исечени луѓе од хартија, кои претставуваат жртви на геноцид. Ова видео се прошири низ мрежата и предизвика широка дискусија и критика.

-Како што многумина истакнаа, моите коментари беа навистина несоодветни. Жалам и упатувам длабоко извинување, изјави Кобајаши.

Центарот „Симон Визентал” (организација што го проучува холокаустот и борбата против антисемитизмот) го коментираше инцидентот: „Никој, без оглед на талентот, нема право да ги исмева жртвите на нацистичкиот геноцид”.

WCOStream: Medabots (Dub) anime episode 52 online free at https://wcostream.cc wcostream close enough

Website https://twistmoe.net: Watch Kindaichi Shounen no Jikenbo Returns 2nd Season: Akechi Keibu no Jikenbo twistmoe Episode Full animes online

Website https://animebee.to: Watch How to Eat Life animebee Episode Full gogoanime

Yemle: https://yemle.com/profile/kissanimemx

Docs google: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1mIY_nsntuoEy_ahe07-H7V08qUWW9lLyP-t6u52vUlo/edit?usp=sharing

8tracks: https://8tracks.com/kissanimemx