July 26, 2021 03:08
Свет

Директорката на СТО бара да се укинат трговските бариери воведени поради пандемијата

Директоротката на Светската трговска организација (СТО), Нгози Оконџо-Ивеала, денеска изјави дека се во пораст трговските бариери поставени поради Ковид-19 и побара од државите да ги укинат.

– Неопходно е да се отстранат овие ограничувачки мерки за да можат медицинските материјали, стоки и вакцините да се движат побрзо, рече Окоњо-Ивеала.

– Трендот оди во погрешна насока, рече Оконџо-Ивеала на виртуелниот форум на Обединетите нации, посочувајќи на пречките за трговија со стоки поврзани со пандемијата. Според неа, на почетокот на пандемијата минатата година имало 109 забрани, потоа тие паднале на 51, но повторно се зголемени на 53.

Една таква мерка е шемата на Европската унија за извоз на вакцини против Ковид-19, која треба да истече на 30 јуни. Окоњо-Ивеала претходно изјави дека е „разочарана” од шемата, иако Комисијата рече дека таа е насочена, пропорционална и привремена.

Watch anime online for free at KissAnime kiss kiss anime. Zhongguo Jingqi Xiansheng (https://kissanime.mx/m/vply) Episode 63

4Anime Watch anime online, English anime online HD. Kindaichi Case Files Special Episode 1

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. The Secret Garden Episode 1

KissAnime V: https://v.gd/ir0JQi