Македонија

ДИК: Санела Шкриељ и Марија Кочовска се нови пратенички во Собранието

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница и официјално ги потврди Санела Шкриељ и Марија Кочовска како нови пратенички на СДСМ во Собранието, кои доаѓаат на местото на две министерки во новата влада на Димитар Ковачевски.

Сега нивните пратенички мандати треба да бидат верификувани уште на пленарна седница во парламентот, преку Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Санела Шкриељ беше дополнителна заменик-министерка за труд и социјална политика во преодната влада пред парламентарните избори во 2020 година, а во парламентот влегува како кандидатка од втората изборна единица, на местото на Славјанка Петровска која стана министерка за одбрана.

Марија Кочовска е од Демир Хисар и на последните парламентарни избори беше на листата во петтата изборна единица од каде што доскорешната пратеничка и нова потпретседателка на СДСМ, Бисера Костадиновска-Стојчевска, го напушти пратеничкото место поради преземањето на новата функција – министерка за култура.

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

gogoanime1 One Piece

GoGoAnime Dragon Ball Z (Dub) Episode 283

online anime Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside

free anime online GoGoAnime Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

Boruto: Naruto Next Generations