Економија Македонија

Дизелот поскапува за два, а бензините за половина денар по литар

Цената на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемува за два денара по литар, а бензините поскапуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,24 отсто.

Новата малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 75,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава за 77,5, а ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) и  Екстра лесното  масло за горење (ЕЛ-1) по 67,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,514 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 41,724 денари.

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на светските берзи во изминатите седум дена кај бензинот во просек за 2,051 отсто и кај дизелот за 4,978 отсто, како и  за 0,101 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот.

free anime online. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

AnimeDao Tokyo Revengers (Dub)

AnimeDao Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

AnimeDao My Hero Academia Season 3

Black Clover (Dub)

tải go88