February 2, 2023 21:28
Економија

Дизелот поевтинува за 5 денари, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 4 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 5,11 % во однос на одлуката од 7.12.2022 година.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)се намалува за 5,00 ден/лит.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 3,50 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 4,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалува за 4,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 2,115 ден/кг и сега ќе изнесува 40,056 ден/кг.

Од 10.12.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 77,50 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 79,50 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 79,50 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 77,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 40,056 (денари/килограм)